Periodontoloji Anabilim Dalı 1977 yılında kurulmuştur. O zamanki adıyla Periodontoloji Kürsüsünün ilk başkanlığını Doç. Dr. Köksal BALOŞ yapmıştır.
Kuruluşundan bu yana yaklaşık 50 kişiye doktora unvanı verilmiştir. Bunlardan 15 tanesi çeşitli üniversitelerde öğretim üyeliği yapmaktadırlar.


ANABİLİM DALINDA SUNULAN EĞİTİM VE SAĞLIK HİZMETLERİ
Anabilim dalımız periodontal hastalık epidemiyolojisi, etiyolojisi ve tedavi teknikleri ile ilgili çok çeşitli araştırmalara dayalı bilgi birikimine sahip olmanın yanında son yıllarda dental implant uygulamalarına yönelik birikimi nedeniyle de referans klinik niteliğine sahiptir.
Lisans düzeyinde eğitim 3. sınıfta teorik, 4 ve 5. sınıfta hem teorik hem de klinik uygulamalarla devam etmektedir.


HASTALARIMIZA PERİODONTAL HASTALIKLAR HAKKINDA KISA BİLGİLER
Gingivitis ve periodontitisi kapsayan periodontal hastalıklar tedavi edilmediklerinde diş kaybına yol açabilen, ciddi enfeksiyonlardır. Literatürde ‘periodontal’ kelimesinin anlamı diş çevresidir.
Periodontal hastalık, dişetleri ve dişleri destekleyen kemiği etkileyen kronik bakteriyel enfeksiyondur.
Periodontal hastalık bir veya çok sayıda dişi etkileyebilir. Plak içindeki ( diş üzerinde sürekli meydana gelen, yapışkan, renksiz film) bakterilerin dişetlerinde enflamasyona sebep olması ile başlar.
Hastalığın en hafif formu olan gingivitiste, dişetleri kırmızı, şiştir ve kolay kanar. Konforsuzluk çok azdır veya yoktur. Sıklıkla yetersiz oral hijyen kaynaklıdır. Gingivitis, profesyonel tedavi ve iyi ev bakımı(kişisel bakım)  ile geri dönüşü olan bir hastalıktır.
Tedavi edilmeyen gingivitis, periodontitise dönebilir. Zamanla plak yayılır ve dişeti hattının altına uzanır. Plak içindeki bakteriler tarafından üretilen toksinler, dişetlerini irrite eder. Toksinler vücut savunmasının kendi kendine zarar vermesine neden olan kronik enflamatuar cevabı uyarır, dişleri çevreleyen dokular ve kemik yapı bozulur, yıkılır. Dişetleri dişlerden ayrılır, cep oluşumu başlar. Hastalık ilerledikçe, cepler derinleşir ve daha fazla dişeti dokusu ve kemik yıkılır. Sıklıkla bu yıkıcı süreç çok hafif semptomludur. Sonuçta dişler kaybedilmiş olabilir ve çekilmek zorunda olabilir.


Periodontal Hastalık Sebepleri


Periodontal hastalığın esas sebebi, dişler üzerinde sürekli meydana gelen, yapışkan, renksiz bakteriyel plaktır. Bununla birlikte aşağıdaki faktörler de dişeti sağlığınızı etkiler:

1.Sigara/ Tütün Kullanımı

Büyük olasılıkla tütün kullanımının kanser, akciğer hastalığı, kalp hastalığı, çok sayıda diğer sağlık problemleri birçok ciddi hastalıkla bağlantılı olduğunu zaten biliyorsunuz. Aynı zamanda tütün kullananlarda periodontal hastalık riskinin arttığını bilmiyor olabilirsiniz. Aslında son dönem çalışmalar periodontal hastalığın gelişimi ve ilerlemesinde tütün kullanımının en önemli faktörlerden biri olabileceğini göstermektedir.

2.Genetik

Araştırmalar popülasyonun yaklaşık % 30 unun dişeti hastalığına genetik olarak yatkın olabileceğini göstermektedir. Agresif oral hijyen alışkanlıklarına rağmen, bu kişilerde periodontal hastalık gelişme ihtimali 6 kez daha fazla olabilir. Hastalık semptomları gözlenirken öncelikle genetik testlerle bu hastaları belirlemek ve önleyici tedavi programlarına almak ömürleri boyunca dişlerinin ağızlarında kalmasına yardımcı olabilir.

3.Hamilelik ve Puberte

Bir bayan olarak sağlık gereksinmelerinizin özel olduğunu bilmelisiniz. Günlük diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak, sağlıklı diet ve düzenli egzersiz yapmanın formda kalmanızda önemli yardımı olduğunu bilmelisiniz. Ayrıca hayatınızdaki özel dönemlerinizde, kendinize ekstra dikkat göstermeniz gerektiğini de bilmelisiniz. Hayatınızdaki değişim ve olgunluk dönemleriniz, örneğin puberte ve menapoz, ve özel sağlık ihtiyaçlarınızın olduğu menstruasyon veya hamilelik gibi dönemlerde vücudunuz hormonal değişiklikler gösterir. Bu değişikliker vücudunuzdaki birçok dokuyu etkileyebilir ki dişetleriniz de bu dokular arasındadır. Dişetleriniz hassas olmaya başlayabilir ve bu dönemlerde hormonal salınımlara güçlü tepki gösterebilir. Bu sizi dişeti hastalığına daha yatkın kılar.Ayrıca son dönem çalışmalar, dişeti hastalığı olan hamile kadınların, erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirme ihtimalinin 7 kat fazla olduğunu göstermektedir.

4.Stres

Stresin hipertansiyon, kanser ve çok sayıda diğer sağlık problemleri gibi çok ciddi durumlara yol açtığını biliyor olabilirsiniz. Peki stresin aynı zamanda periodontal hastalık için de risk faktörü olduğunu iliyor musunuz? Araştırmalar stresin periodontal hastalıkları da içeren enfeksiyonlara karşı vücut savunmasını zorlaştırdığını göstermektedir.

5.İlaçlar

Doğum kontrol hapları, anti-depresanlar ve belirli kalp ilaçları gibi bazı ilaçlar sizin ağız sağlığınızı etkileyebilir. Aldığınız tüm ilaçlar ve sağlığınızla ilgili tüm değişiklikler için tıp doktorunuz ve diş doktorunuzu görüştürerek diş doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

6.Diş Sıkma ya da Diş Gıcırdatma

Dişlerinizi gece boyunca gıcırdattığınızı söyleyen birisi var mı? İş yerinizde bir probleminiz veya sınavınız olduğunda dişlerinizi sıktığınız için çeneniz ağrıyor mu? Diş sıkma veya gıcırdatma dişleriniz etrafındaki destek dokulara ekstra kuvvet uygular ve bu durum periodontal dokularda daha fazla yıkım olma oranını hızlandırabilir.

7.Diabet

Diabet kandaki şeker düzeyinin artışının sebep olduğu bir hastalıktır. İnsülin ( vücutta kan şekerinin kullanımında anahtar eleman olan bir hormondur) üretiminde azalma veya vücudun insülini doğru kullanamamasına bağlı olarak gelişir. Amerikan Diabet Derneği’ ne göre yaklaşık 16 milyon Amerikalı diabet hastasıdır ve bunun yarıdan fazlasına da teşhis konulmamıştır. Eğer diabet hastasıysanız periodontal hastalığı da içeren enfeksiyonların gelişiminde çok yüksek riske sahipsinizdir. Bu enfeksiyonlar insülinin işlenmesi ve/veya kullanım yeteneğine zarar verebilir ve bu durum diabetin daha zor kontrolüne enfeksiyonun diabet hastası olmayanlara oranla daha şiddetli olmasına sebep olabilir.

8.Kötü Beslenme

Önemli besinlerin az alındığı bir diyetin vücut savunma sistemini olumsuz etkileyeceğini ve enfeksiyona karşı vücut savunmasını güçleştireceğini biliyor olabilirsiniz. Periodontal hastalık ciddi bir enfeksiyon olduğu için, kötü beslenme diş etlerinizin durumu için de daha kötü etki yapabilir.