Pedodonti Anabilim Dalı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Yerleşkesi içerisinde bulunan Diş Hekimliği Yüksek Okulunda Prof.Dr. Bedii Küçüküçerler tarafından kurularak faaliyete geçmiştir. 3 dental ünitle hizmete başlayan Anabilim Dalında ilk araştırma görevlisi olarak Refan Konak atanmış, daha sonra asistan olarak Leyla Durutürk, Hayriye Sönmez, Şaziye Aras, Gazi Üniversitesi Pedodonti Anabilim Dalı kurucusu da olan Tezer Ulusu ve Nilgün Uluözyurt göreve başlamışlardır.

 

1973 yılında Diş Hekimliği Fakültesi olan Yüksek Okul, 1975 yılında geçici bir süreyle Kızılay’daki 27 Mayıs Kız Öğrenci yurdu olarak kullanılan binaya taşınmıştır. Anabilim Dalı 1977 yılında da Beşevler’de bulunan şu andaki binasına taşınarak 6 dental ünitle hizmet vermeye başlamıştır. Şu anda ise 1’i sedasyon ünitesinde olmak üzere toplam 25 adet dental ünitle aynı anda çok sayıda çocuk hastanın gerekli tüm tedavileri gerçekleştirilebilmektedir.

 

ANABİLİM DALINDA SUNULAN EĞİTİM VE SAĞLIK HİZMETLERİ

Pedodonti Anabilim Dalının en önemli misyonu bebeklik döneminden başlayarak, çocuk ve ergenlik döneminde kliniğimize başvuran çocuklara ağız diş sağlığının önemini benimsetmek, koruyucu ve tedavi edici hizmetleri en iyi şekilde vermektir. Bu hizmeti verebilmek için akademik ve idari personel üstün bir gayret ile çalışmaktadır.

Anabilim dalında anestezi uzmanı eşliğinde derin sedasyon yöntemi ile kaygılı ve korkulu, sağlıklı, engelli ve sistemik hastalığı olan çocuk hastalar tedavi edilmektedir. Daha ileri cerrahi tedaviler ise genel anestezi altında yapılabilmektedir.

3, 4 ve 5. sınıfta verilen lisans eğitimindeki misyonumuz ise öğrencilerimize çocuk hastaları en uygun şekilde tedavi edebilecekleri bilgi donanımını kazandırmaktır. Koruyucu diş hekimliği yöntemlerini, teorik derslerin yanı sıra pratik uygulamalarla öğrenmek amacıyla, öğrencilerimiz okullarda uygulamalı eğitim yapmaktadır.

Didaktik ya da klinik uygulama şeklinde yürütülen lisansüstü eğitimde bilimsel yeniliklerin takip edilmesi en önemli kriterimizdir. Lisansüstü eğitim programımızın pratik uygulamasında sağlıklı çocukların klinik koşullardaki tedavisinin yanı sıra özel bakım gereksinimi olan hasta gruplarının klinik, sedasyon ve/veya genel anestezi koşullarında tedavisi öğretilmektedir. Pedodonti Anabilim Dalı olarak öğrencilerimize en iyi eğitimi ve hastalarımıza en iyi hizmeti vermekten, bilimsel çalışmalarımızla ulusal ve uluslararası camiada saygın bir yer edinmiş olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz.

Anabilim dalımıza büyük katkıları olan Prof. Dr. Leyla DURUTÜRK, Prof. Dr. Şaziye ARAS ve Prof. Dr. Hayriye SÖNMEZ hocalarımızın emekli olmalarının ardından, bölümümüzde şu anda Prof. Dr. Firdevs TULGA ÖZ, Prof. Dr. Zeynep ÖKTE, Prof. Dr. Şaziye SARI, Prof. Dr. Levent ÖZER, Prof. Dr. Nurhan ÖZALP, Doç. Dr. Tuğba Bezgin ve Dr. Öğretim Görevlisi Burcu Nihan YÜKSEL ve Dr. Öğretim Görevlisi Akif DEMİREL görev yapmaktadır.