ANKARA ÜNİVERSİTESİ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ

Pedodonti Anabilim Dalı

/Pedodonti Anabilim Dalı
Pedodonti Anabilim Dalı 2017-03-13T12:35:52+00:00

Pedodonti Anabilim Dalı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Yerleşkesi içerisinde bululan Diş Hekimliği Yüksek Okulunda Prof.Dr. Bedi Küçüküçerler tarafından kurularak faaliyete geçmiştir. 3 ünitle hizmete başlayan Anabilim Dalında ilk araştırma görevlisi olarak Refan Konak atanmış daha sonra şu anda kürsüde Profosör olarak görev yapmakta olan Leyla Durutürk, Hayriye Sönmez, Şaziye Aras, Gazi Üniversitesi Pedodonti Anabilim Dalı kurucusu Tezer Ulusu ve de diş hekimi Nilgün Uluözyurt asistan olarak göreve başlamışlardır.


1973 yılında Diş Hekimliği Fakültesi olan Yüksek Okul, 1975 yılında geçici bir süreyle Kızılay’ daki 27 Mayıs Kız Öğrenci yurdu olarak kullanılan binaya taşınmıştır. Anabilim Dalı 1977 yılında da Beşevler’de bulunan şu andaki modern binasına taşınarak 6 ünitle hizmet vermeye başlamıştır. Şu anda ise 1 adeti sedasyon ünitesinde olmak üzere toplam 26 adet ünitle aynı anda çok sayıda çocuk hastaya bakılabilmektedir. Türkiye çapında bu kadar çok sayıda diş koltuğuna sahip olan ender Pedodonti Anabilim Dallarından birisidir.


ANABİLİM DALINDA SUNULAN EĞİTİM VE SAĞLIK HİZMETLERİ


Anabilim dalında derin sedasyon tekniği ile anestezi uzmanı eşliğinde hemen hemen her gün kaygılı ve korkulu çocuk hastalar tedavi edilebilmektedir. Bu teknikle bu kadar çok sayıda hastaya bakan Türkiye’deki tek Pedodonti Anabilim Dalı olma özelliğine sahiptir. Uyumsuz ve koopere olmayan çocuklar yanında, zihinsel özürlü çocuklar da derin sedasyon tekniği ile tedavi edilmektedir.  Tedavisi yapılamayan çocuklara ise bir üst katta yer alan Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalında genel anestezi altında hem çekim hem de tedavi yapılmaktadır.


Pedodonti Anabilim Dalının misyonlarından birincisi bebeklik döneminden başlayarak, çocuk ve adölesan döneminde kliniğimize başvuran çocuklara ağız diş sağlığının önemini benimsetmek, koruyucu ve tedavi edici hizmetleri en iyi şekilde vermektir.


Bu hizmeti verebilmek için eğitim kadrosu, akademik ve idari personel üstün bir gayret ile çalışmaktadır. 3, 4 ve 5. sınıfta verilen eğitimdeki misyonumuz ise öğrencilerimize çocuk hastayı en uygun şekilde tedavi edebilecekleri bilgi donanımını kazandırmaktır. Koruyucu diş hekimliği yöntemlerini teorik derslerin yanı sıra pratik uygulamalarla öğrenmek amacıyla, beşinci sınıf öğrencilerimiz ilkokullarda uygulamalı eğitim yapmaktadır.


Didaktik ya da klinik uygulama şeklinde yürütülen lisansüstü eğitimde bilimsel yeniliklerin takip edilmesi en önemli kriterimizdir. Lisasüstü eğitim programımızın pratik uygulamasında sağlıklı çocukların klinik koşullardaki tedavisinin yanı sıra özel hasta gruplarının klinik ya da genel anestezi koşullarında tedavisi öğretilmektedir. Pedodonti Anabilim Dalı olarak öğrencilerimize en iyi eğitimi, hastalarımıza iyi hizmeti vermekten; bilimsel çalışmalarımızla ulusal ve uluslar arası camiada saygın bir yer edinmiş olmaktan mutluluk duyuyor.