Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Yüksek Okulu kuruluş çalışmaları 1959 yılında başlamış ve1963 yılında tamamlanmıştır. Diş Hekimliği Yüksek Okulu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağlı olarak faaliyete geçerek 29 Ocak 1964 tarihinde 21 öğrencisi ile eğitime başlamıştır. İlk kurulan bölümlerden biri Ortodonti Anabilim Dalıdır. Bölüm Prof. Dr. Nurettin Günay tarafından kurulmuştur.


ANABİLİM DALINDA SUNULAN EĞİTİM VE SAĞLIK HİZMETLERİ


Dişlerdeki çapraşıklıkların, çenelerdeki sapmaların ve yüzdeki düzensizliklerin teşhisini, tedavisini ve önlenmesini üstlenen bir diş hekimliği dalıdır ve 5 yıllık diş hekimliği eğitimi  sonrası özel eğitim almış kişilere de ortodontist denir. Ortodontist, dişlerin ve çenelerin kötü pozisyonlarını aygıtlar, teller kullanarak düzeltir. Hastada sağlıklı bir oklüzyon  (kapanış), güzel bir yüz estetiği ve etkileyici bir gülüş sağlamak ana hedeflerindendir.


Ortodonti Anabilim Dalının ilgi duyduğu konular ise büyüme ve gelişim, fonksiyonel anomaliler ve tedavileri, sabit tedaviler, ortognatik cerrahi uygulamaları, dudak damak yarıklarıdır.
Lisans düzeyinde ortodonti eğitimi 3. sınıfta teorik dersler ve laboratuar çalışmaları ile başlamakta, 4. ve 5. sınıflarda klinik uygulamalarla devam etmektedir.


Doktora eğitimi ise minimum 4 yıl sürmektedir ve bu süre içerisinde doktora öğrencileri klinik uygulamaların yanı sıra bilimsel araştırmalarda da etkin olarak yer almaktadırlar.