ANKARA ÜNİVERSİTESİ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ

ADAY ÖĞRENCİ

/ADAY ÖĞRENCİ
ADAY ÖĞRENCİ 2018-03-22T09:47:59+03:00

DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ TANITIM KİTAPÇIĞI

Fakültemizde engelli öğrencilere sağlanan imkanlar:

Fakülte öğrenci giriş merdiven sahanlıklarında tekerlekli sandalye girişi için rampa mevcuttur.

  • Öğrenci anfileri ile yemekhane-Laboratuvar arasında 3 adet asansör mevcuttur.
  • Fakülte ön ve alt girişlerinde tekerlekli arabalar mevcuttur.
  • Öğrenci tuvaletlerinde klozet vardır.

Diş Hekimliği Fakültesine giriş koşulları: ÖSYM Puan Türü: MF-3

Diş Hekimliği Fakültesi Eğitim:

Eğitim süresi : 5 yıl

Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri, Ankara Üniversitesi’nin tüm eğitim ve araştırma olanaklarından yararlanma hakkına sahiptirler.

Fakülte’nin yapısı içinde bulunan 4 adet dershane, Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı bünyesindeki preklinik ve klinik öğrenci laboratuvarları, klinik teknisyen laboratuvarı, seramik araştırma laboratuvarı ve iskelet döküm laboratuvarı, anatomi, endodonti ve konservatif tedavi çalışmalarının yapıldığı laboratuvar ile temel tıp bilimleri laboratuvarları öğrenci eğitimine hizmet vermektedir.

Fakültemiz  en gelişmiş Fantom Ünitesine sahip olup Fantom kafalarda öğrenciler klinik sınıflara en iyi şekilde hazırlanmaktadırlar.

Yine öğrencilerin internet hizmetlerinden yararlanabildiği, 1886   kitap , 53 süreli yayın ve 412 tez kitabı içeren kütüphane de 08.30- 16.30 saatleri arasında kullanıma açıktır.

En sık sorulan sorular :

1.   Eğitim dili nedir ?
Eğitim dili Türkçe’dir.

2. Hazırlık sınıfı var mı ?
Hazırlık sınıfı yoktur. Dil muafiyet sınavı vardır. Bu sınavı geçen öğrenciler 1. sınıfta okutulan yabancı dil dersinden muaf olurlar.

3.  Eğitim pahallı mı ?
Diş hekimliği eğitimi pahallı bir eğitimdir. Temel aletler öğrenciler tarafından alınmaktadır. Klinik sınıflarda ise hem sarf malzemeleri hemde el aletleri öğrencilere Fakülte tarafından verilmektedir. Bu sınıflarda kullanılacak ve meslek hayatı boyunca gerekli olacak ana aletler ise öğrenciler tarafından alınmaktadır.

4.   Dişhekimi olmak için neler gereklidir ?
Diş hekimi olmak için görsel yetenek ve el becerisi gereklidir.

5.   Eğitim zor mudur?
Diş hekimliği eğitimi 5 yıllık bir süreyi içerir. Zor değil ancak yoğun bir eğitimdir.  İlk üç yılda temel diş hekimliği ve tıp dersleri verilir. Bunun yanında klinik öncesi diş hekimliği pratik eğitiminde insan kafası ve ağzını simüle eden maketler üzerinde tüm uygulamalar öğretilir. 4 ve 5. sınıflar klinik uygulamaların ağırlıklı olduğu sınıflardır.Stajyer öğrenciler 8 anabilim dalında öğretim üyeleri denetiminde diş hekimliği uygulamalarını yaparlar.

6.   Mezun olduktan sonra iş olanakları nelerdir?

Diş Hekimliği Fakültesi mezunlarının çeşitli iş olanakları vardır. Mezunlarımız özel iş yerlerini açabildikleri gibi devlet ve özel hastanelerde çalışabilmektedirler. Üniversitelerde doktora programına devam edebilirler. Doktora programından sonra akademik kariyer düşünenler üniversitelerde kalabilirler yada konularında spesifik olarak özel muayenehanelerde yada klinik hekimi olarak çalışabilirler.